Dzisiaj przetestowano: 151 osóbŁącznie: 131930 przebadanych

Czym tak naprawdę jest kreatywność...

Jak to się stało, że niektórych ocenia się za kreatywnych – natomiast innych za nieudolnych, mimo iż wkładają całe zaangażowanie w wykonanie zadania? Od dawna wzbudzało to moje zainteresowanie, dlaczego właśnie tak się dzieje? Dlaczego ktoś jest kimś – a wcale się nie stara, nawet mu nie zależy na prawidłowym wykonaniu celu? Na czym tak naprawdę polega ta cała kreatywność?
O tym, że istnieje zależność pomiędzy inteligencją a kreatywnością każdy wie, ale…

Kreatywność jest zauważalna jedynie u osób, których IQ nie przekracza progu 120 punktów. Warto nadmienić, że średnie IQ Polaka wynosi 106 punktów, – dzięki czemu kreatywność danej osoby jest zauważalna, jeżeli ta cecha występuje. Natomiast u osób, których IQ przekracza 120 punktów kreatywność, a inteligencja zacierają się między sobą i jest wręcz niezauważalna ta relacja.

Nie można być kreatywnym we wszystkim

Nie w każdej dziedzinie można się wykazać szczególną kreatywnością.
Część z nich, bowiem polega na wyuczonej wiedzy i nie można tu polegać na innych zmysłach – przeczuciach i podświadomości – przykładem jest medycyna. Czy słyszeliście o kreatywnym lekarzu, czy dentyście? Tego fachu trzeba się nauczyć od podstaw, by wykonywać go należycie. Istnieją cztery główne dziedziny, w których można wykazać się twórczym i kreatywnym myśleniem. Jednak warto wiedzieć, że każde kreatywne działanie człowieka skupia się na osiągnięciu i realizacji celu. Jeżeli chciałbyś wykazać się kreatywnością musisz skupić się na jednej głównej dziedzinie. W innym wypadku nie osiągniesz swojego celu.

Główne dziedziny, w jakich można wykazać się kreatywnością

Kreatywne działanie skupia się na realizacji pewnego celu, któremu przeświecają pewne wyznawane wartości. Przecież nie można skupiać się na Polityce by osiągnąć piękno, a działaniu temu nie będzie sprzyjać wartość etyczna. Natomiast można wykazać się kreatywnością w dziedzinie nauki by poznać prawdę wyznając wartości poznawcze.
Mamy cztery główne dziedziny: naukę, sztukę, innowacyjność oraz prace społeczną, którą można połączyć z polityką. Głównymi celami, jakimi zazwyczaj kieruje się człowiek jest przede wszystkim prawda, piękno, użyteczność i dobro. Wartości wyznawane, które mogą po części wpływać na człowieka w osiągnięciu zamierzonego celu to między innymi wartość poznawcza, estetyczna, pragmatyczna oraz etyczna.

Zwiększenie występowania kreatywności

Czy da się zwiększyć prawdopodobieństwo występowania kreatywności już dawno były prowadzone badania. Jak wiadomo kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech zarówno przez płeć piękną jak i mężczyzn. Osoby bardziej kreatywne mają szansę na lepiej płatną pracę, a co za tym idzie lepsze warunki społeczne. Niestety na tą cechę ma wpływ bardzo wiele elementów począwszy od różnicy wieku między rodzicami, wychowywanie w rodzinie wielodzietnej, odrzucenie przez grupę rówieśników w szkole, czy aktywny udział i zainteresowanie w osiągnięcia edukacyjne i sportowe rodziny. Ciężko określić, kim stanie się człowiek i na kogo wyrośnie. Jesteśmy przecież w stanie zauważyć, że w niektórych sytuacjach z biednej (niekiedy podłożem patologicznym, ale niekoniecznie) dzieci wyrastają na szanowanych biznesmenów, lekarzy, prawników. Natomiast z rodzin bogatych, – które były w stanie spełniać większość zachcianek potomstwa wyrastały tzw. Czarne owce w stadzie staczające się aż na margines i nie chodzi tu o patologię (narkomanie, alkoholizm z powodu przepychu), a o brak ingerencji w swoje życie, ponieważ wszystko, czego chcieli dostawali od najmłodszych lat. Nie potrafią, nie chcą sami nic zrobić by coś osiągnąć i spełnić swój własny cel. Oczywiście nie jest rutyna – jest to tylko przykład, że nie zawsze dzieje się tak jak z góry wszyscy zakładają. Nie zawsze z rodziny biedne wyrasta patologia i biedota. Zaś nie zawsze z rodzin postawionych na czele społeczeństwa wyrastają ich następcy. Każda osoba jest indywidualna i dużo zależy od jej własnych chęci czy chce coś zmienić, stoczyć się czy wejść na sam szczyt.
G
M
T
               
Funkcja mowy jest ograniczona do 100 znaków
Strona Główna | Rozpocznij test IQ | Ciekawostki IQ | Statystyki | TOP100 | O nas | Regulamin | Kontakt